Interpretacja ZUS Oddział w Gdańsku z 13-04-2016 r. – DI/100000/43/329/2016

Dotyczy obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w sytuacji zawarcia przez zleceniobiorcę dodatkowej umowy zlecenia z innym podmiotem, która będzie wykonywana na rzecz pierwszego zleceniodawcy

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 158

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 8 marca 2016r. doręczonym dnia 21 marca 2016r. przez przedsiębiorcę (…) w sprawie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w sytuacji zawarcia przez zleceniobiorcę dodatkowej umowy zlecenia z innym podmiotem, która będzie wykonywana na rzecz pierwszego zleceniodawcy.

UZASADNIENIE

Dnia 21 marca 2016 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż zatrudnia zleceniobiorców którzy wykonują w imieniu Spółki usługi w różnych podmiotach. Osoby te w Spółce nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Z umowy zlecenia są zgłoszone do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

W przyszłości Spółka rozważa zawarcie umowy o współpracy z innym podmiotem gospodarczym (inną Spółką) która w ramach zawartej umowy będzie świadczyła usługi na rzecz Spółki (Wnioskodawcy).

Wnioskodawca powziął wątpliwości czy w sytuacji gdy ten podmiot gospodarczy przy realizacji tej umowy będzie zatrudniał na podstawie umowy zlecenia zleceniobiorców którzy równocześnie będą mieli zawarte umowy zlecenia ze Spółką (Wnioskodawcą) to po stronie Wnioskodawcy powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wypłacanego im przez podmiot gospodarczy wynagrodzenia.

W uzasadnieniu własnego stanowiska w sprawie wnioskodawca wskazał, iż w zakresie ubezpieczeń społecznych obowiązuje szersza definicja pracownika. Zgodnie z art.8 ust.2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważana jest również osoba która z własnym pracodawcą zawiera umowę zlecenia, umowę o dzieło albo takie umowy wykonuje na rzecz własnego pracodawcy.

Stosownie do art.18 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, pracodawca w podstawie wymiaru składek uwzględnia zarówno przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jaki wypłaca w danym miesiącu pracownikowi jaki przychód którego on nie wypłaca ale jego zleceniobiorca uzyskuje go z tytułu umowy zlecenia wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy powołany przepis ma zastosowanie nie tylko do pracowników ale również do zleceniobiorców.

W konsekwencji w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku Płatnik składek będzie zobowiązany uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia nie tylko wynagrodzenie z umowy zlecenia które będzie wypłacał swojemu zleceniobiorcy ale również wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek które jego zleceniobiorca będzie uzyskiwał od innego podmiotu, gdy nmowa ta będzie wykonywana na rzecz Wnioskodawcy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga, iż pro cedując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego.

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4) ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi (o ile nie są uczniami gimnazjów, szkól ponadgimazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studentami do ukończenia 26 roku życia).

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Należy podkreślić, że osoby wykonujące umowę zlecenia w myśl art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń spoiecznych podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek w sytuacji, gdy zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 osoby pozostające w stosunku pracy, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów.

Ponadto, zgodnie z art. 18 ust. 1a ww. ustawy w przypadku ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 2a, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uwzględnia się również przychód z tytułu umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.

Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Dyspozycja treści art. 8 ust. 2a obejmuje także sytuację, gdy pracownik wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej z osobą trzecią, jednakże w jej ramach praca wykonywana jest na rzecz pracodawcy, z którym osoba pozostaje w stosunku pracy.

Z brzmienia ww. przepisów zatem jasno wynika, iż obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne nie zaistnieje w stosunku do osoby, która zawarła umowę zlecenia z podmiotem, z którym nie pozostaje w stosunku pracy lub osoby wykonującej pracę na podstawie takiej umowy na rzecz podmiotu, z którym nie pozostaje w stosunku pracy, tak jak ma to miejsce w przedmiotowej sprawie.

Wnioskodawca wyraźnie wskazał, we wniosku, iż zleceniobiorcy nie są zatrudnieni na umowę o pracę. Zaś decydujące znaczenie w kontekście obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest związanie zleceniobiorcy umową o pracę z podmiotem na rzecz, którego owa umowa cywilnoprawna zawarta z podmiotem trzecim będzie wykonywana.

W konsekwencji w takiej sytuacji nie będzie miał zastosowania również przepis art. 18 ust. la ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, na który w uzasadnieniu swojego stanowiska powołuje się przedsiębiorca.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz